Kilka słów o raportach dobowych i miesięcznych

Początek fiskalnej drogi w sprzedaży wyznaczają przede wszystkim 2 istotne kwestie: wybór właściwego urządzenia rejestrującego oraz jego prawidłowa instalacja. W ten sposób spełniamy podstawowe kryteria, zawarte w przepisach. Ale na tym droga ta się nie kończy…

Wystarczy chociażby wspomnieć o konieczności zgłaszania kasy czy drukarki fiskalnej na regularne przeglądy serwisowe lub obowiązek posiadania w miejscu pracy właściwie wypełnionej książki serwisowej. Tym razem jednak postanowiliśmy wziąć pod lupę inny wymóg, a mianowicie – realizację raportów dobowych i miesięcznych. Czym są? Kiedy muszą zostać wykonane? Zapraszamy do lektury.

Raport dobowy…

Określa nasz dobowy obrót, dlatego przeważnie jest wykonywany na zakończenie danego dnia pracy. Jeśli zdarzy nam się o nim zapomnieć, możemy go zrealizować nazajutrz – ale tylko wtedy, gdy nie została jeszcze przeprowadzona żadna transakcja. To wyjątkowa sytuacja, kiedy inna data znajdująca się na raporcie nie stanowi żadnego problemu. Nie zmienia to jednak faktu, że raport dobowy musi zostać wykonany , gdyż dla Urzędu Skarbowego to działanie również świadczy o prawidłowości prowadzenia ewidencji. Od tej reguły jest jeden wyjątek – gdy w danym dniu nie została zarejestrowana ani jedna sprzedaż. W takim wypadku raport ma wartość zerową, a więc nie trzeba go realizować.

…i raport miesięczny

Jak łatwo się domyślić, zgodnie z przepisami, ten rodzaj raportu powinien zostać wykonany na zakończenie danego miesiąca ewidencji obrotu. W rzeczywistości jednak mam na to czas maksymalnie do 25 dnia miesiąca następnego. Podobnie, jak w przypadku raportu dobowego, obligatoryjnie musi zostać wykonany, chyba że w tym czasie nie będzie miała miejsca ani jedna transakcja. Co oczywiście jest mało prawdopodobne.

Zaniechanie realizacji raportów dobowych i miesięcznych oznacza brak zastosowania się do obowiązków określonych w przepisach fiskalnych. A zatem może prowadzić do przykrych konsekwencji, jak nałożenie wysokich kar przez Urząd Skarbowy. Dlatego warto zadbać o tę kwestię, tym bardziej, że istnieje na to kilka sposobów. Odpowiednie zaprogramowanie jednego z przycisków funkcyjnych umożliwi wykonanie raportu dobowego bądź miesięcznego za pomocą jednego klawisza. Ponadto, wśród urządzeń fiskalnych znajdziemy również modele z wbudowaną opcją przypominania o konieczności realizacji tego zadania.