3 polskie drukarki fiskalne online. Jak działają, co oferują?

Obsługiwanie drukarki fiskalnej online przebiega niekiedy niezauważenie. Takie urządzenie podłącza się przecież do firmowego komputera, np. terminala komputerowego POS, i z jego poziomu (a konkretnie – zainstalowanego na nim oprogramowania) wykonuje najważniejsze czynności sprzedażowe. Nie oznacza to jednak, że drukarki fiskalne online same w sobie nie oferują praktycznych rozwiązań i funkcji, które wpływają korzystanie na wygodę obsługi. Dziś spróbujemy udowodnić to na przykładzie 3 urządzeń produkowanych w Polsce: Novitus Deon Online, Elzab Zeta Online oraz Posnet Trio Online.

Czym są te drukarki fiskalnej online?

Na początku wypadałoby jeszcze przypomnieć, że od maja 2019 roku funkcjonujemy w nieco innej, fiskalnej rzeczywistości 😉 Chodzi nam, rzecz jasna, o oficjalne wprowadzenie w naszym kraju systemu fiskalizacji online. Jego pokłosiem są m.in. prezentowane dziś przez nas drukarki fiskalne nowego typu. Zaznaczmy również, że jedną z cech wspólnych takich technologii sprzedaży jest przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Poszczególne modele drukarek fiskalnych online mogą jednak oferować różne rozwiązania w tym zakresie (wspomnimy o tym w dalszej części tekstu). Przejdźmy jednak do konkretów…

Novitus Deon Online

Kompaktowa drukarka fiskalna online marki Novitus. Wielu czytelników może nawet kojarzyć ten model w wersjach z elektroniczną kopią paragonów (Deon E lub Deon LAN E). W przypadku tej linii produktowej mamy bowiem do czynienia z praktycznie niezmienionym designem. A co konkretnie oferuje drukarka fiskalna Novitus Deon Online? Na podkreślenie z pewnością zasługuje ogromna baza towarowa, którą może obsłużyć to urządzenie. Limit pozycji PLU wynosi okrągły milion (1 000 000). Ponadto, Deon Online jest drukarką wyposażoną w alfanumeryczną klawiaturę. To niespotykane rozwiązanie w polskich technologiach sprzedaży, przekładające się na wygodne obsługiwanie samego urządzenia (bezpośrednio, a nie z poziomu komputera i oprogramowania).

Jak drukarka fiskalna Novitus łączy się z Centralnym Repozytorium Kas? W standardzie do dyspozycji mamy złącze Ethernet (LAN), natomiast w wersjach rozszerzonych – moduł Wi-Fi lub modem GSM. Deon Online oferuje też rozbudowę o samodzielny interfejs komunikacyjny Bluetooth. Nie zapewni on jednak przekazywania danych do CRK, a wyłącznie bezprzewodową współpracę z innymi elementami systemu sprzedaży.

Elzab Zeta Online

W naszym zestawieniu jest to chyba najbardziej niepozorna drukarka fiskalna online. W porównaniu z Deon Online oferuje np. obsługę mniejszej bazy towarowej – do 500 000 PLU. Elzab Zeta Online wyróżnia się jednak innymi rozwiązaniami. W tej drukarce fiskalnej online już w standardzie znalazł się moduł komunikacyjny Wi-Fi/Bluetooth, który zapewnia bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami (np. komputerem) oraz przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Współpraca z serwerami CRK może też przebiegać przewodowo. W tym celu należy podłączyć drukarkę Zeta Online przez USB do komputera, który umożliwia udostępnienie łącza internetowego.

W przypadku tego urządzenia na uwagę zasługują też 3 protokoły komunikacyjne: Elzab, ELZABSTX i Thermal. Dzięki nim drukarka fiskalna Elzab Zeta Online jest kompatybilna z wieloma programami do zarządzania handlem lub usługami.

Posnet Trio Online

Drukarka fiskalna Posnet Trio Online jest chyba zbyt często pomijana w różnego rodzaju zestawieniach (podobnie jak omówiona powyżej Elzab Zeta Online). A to naprawdę wysokiej klasy urządzenie rejestrujące o dużym potencjale. Ten model wyróżnia się przede wszystkim możliwością zintegrowania z tabletem bądź smartfonem. Służy do tego opcjonalny uchwyt na jedno ze wspomnianych urządzeń mobilnych. W rezultacie, jeżeli tylko zdecydujemy się na wspomniane połączenie, zyskamy niezwykle funkcjonalne rozwiązanie typu POS. Posnet Trio Online gwarantuje też szybki wydruk, obsługę 250 000 pozycji towarowych (z nazwami produktów lub usług o długości do 80 znaków), wiele godzin działania na zasilaniu akumulatorowym oraz rozbudowę standardowych interfejsów komunikacyjnych (w ramach modułów rozszerzeń).

A co z przekazywaniem wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas? W standardowej konfiguracji polega to na podłączeniu drukarki fiskalnej Posnet przez USB do urządzenia, z którego możemy udostępnić łącze internetowe – komputera, smartfona czy tabletu. W modelu Trio Online da się też jednak zastosować opcjonalny moduł Wi-Fi/Bluetooth. Wówczas zyskamy możliwość bezprzewodowego transmitowania danych do CRK.

 

Powyżej zaprezentowaliśmy jedynie przykładowe drukarki współpracujące z Centralnym Repozytorium Kas. Urządzeń online tego typu jest na rynku zdecydowanie więcej. Idziemy jednak o zakład, że zdecydowana większość potwierdzi tezę postawioną we wstępie. Mianowicie, że drukarki fiskalne online to po prostu nowoczesne technologie sprzedaży, które zapewniają nie tylko rzetelne, ale także wygodne prowadzenie ewidencji.