3 polskie drukarki fiskalne online. Jak działają, co oferują?
Obsługiwanie drukarki fiskalnej online przebiega niekiedy niezauważenie. Takie urządzenie podłącza się przecież do firmowego komputera, np. terminala komputerowego POS, i z jego poziomu (a konkretnie – zainstalowanego na nim oprogramowania) wykonuje najważniejsze czynności sprzedażowe. Nie oznacza to jednak, że drukarki fiskalne online same w sobie nie oferują praktycznych rozwiązań i funkcji, które wpływają korzystanie na wygodę obsługi. Dziś spróbujemy udowodnić to na przykładzie 3 urządzeń produkowanych w Polsce: Novitus Deon Online, Elzab Zeta Online oraz Posnet Trio Online.
Czym są te drukarki fiskalnej online?
Na początku wypadałoby jeszcze przypomnieć, że od maja 2019 roku funkcjonujemy w nieco innej, fiskalnej rzeczywistości 😉 Chodzi nam, rzecz jasna, o oficjalne wprowadzenie w naszym kraju systemu fiskalizacji online. Jego pokłosiem są m.in. prezentowane dziś przez nas drukarki fiskalne nowego typu. Zaznaczmy również, że jedną z cech wspólnych takich technologii sprzedaży jest przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Poszczególne modele drukarek fiskalnych online mogą jednak oferować różne rozwiązania w tym zakresie (wspomnimy o tym w dalszej części tekstu). Przejdźmy jednak do konkretów…
Novitus Deon Online
Kompaktowa drukarka fiskalna online marki Novitus. Wielu czytelników może nawet kojarzyć ten model w wersjach z elektroniczną kopią paragonów (Deon E lub Deon LAN E). W przypadku tej linii produktowej mamy bowiem do czynienia z praktycznie niezmienionym designem. A co konkretnie oferuje drukarka fiskalna Novitus Deon Online? Na podkreślenie z pewnością zasługuje ogromna baza towarowa, którą może obsłużyć to urządzenie. Limit pozycji PLU wynosi okrągły milion (1 000 000). Ponadto, Deon Online jest drukarką wyposażoną w alfanumeryczną klawiaturę. To niespotykane rozwiązanie w polskich technologiach sprzedaży, przekładające się na wygodne obsługiwanie samego urządzenia (bezpośrednio, a nie z poziomu komputera i oprogramowania).
Jak drukarka fiskalna Novitus łączy się z Centralnym Repozytorium Kas? W standardzie do dyspozycji mamy złącze Ethernet (LAN), natomiast w wersjach rozszerzonych – moduł Wi-Fi lub modem GSM. Deon Online oferuje też rozbudowę o samodzielny interfejs komunikacyjny Bluetooth. Nie zapewni on jednak przekazywania danych do CRK, a wyłącznie bezprzewodową współpracę z innymi elementami systemu sprzedaży.
Elzab Zeta Online
W naszym zestawieniu jest to chyba najbardziej niepozorna drukarka fiskalna online. W porównaniu z Deon Online oferuje np. obsługę mniejszej bazy towarowej – do 500 000 PLU. Elzab Zeta Online wyróżnia się jednak innymi rozwiązaniami. W tej drukarce fiskalnej online już w standardzie znalazł się moduł komunikacyjny Wi-Fi/Bluetooth, który zapewnia bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami (np. komputerem) oraz przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Współpraca z serwerami CRK może też przebiegać przewodowo. W tym celu należy podłączyć drukarkę Zeta Online przez USB do komputera, który umożliwia udostępnienie łącza internetowego.
W przypadku tego urządzenia na uwagę zasługują też 3 protokoły komunikacyjne: Elzab, ELZABSTX i Thermal. Dzięki nim drukarka fiskalna Elzab Zeta Online jest kompatybilna z wieloma programami do zarządzania handlem lub usługami.
Posnet Trio Online
Drukarka fiskalna Posnet Trio Online jest chyba zbyt często pomijana w różnego rodzaju zestawieniach (podobnie jak omówiona powyżej Elzab Zeta Online). A to naprawdę wysokiej klasy urządzenie rejestrujące o dużym potencjale. Ten model wyróżnia się przede wszystkim możliwością zintegrowania z tabletem bądź smartfonem. Służy do tego opcjonalny uchwyt na jedno ze wspomnianych urządzeń mobilnych. W rezultacie, jeżeli tylko zdecydujemy się na wspomniane połączenie, zyskamy niezwykle funkcjonalne rozwiązanie typu POS. Posnet Trio Online gwarantuje też szybki wydruk, obsługę 250 000 pozycji towarowych (z nazwami produktów lub usług o długości do 80 znaków), wiele godzin działania na zasilaniu akumulatorowym oraz rozbudowę standardowych interfejsów komunikacyjnych (w ramach modułów rozszerzeń).
A co z przekazywaniem wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas? W standardowej konfiguracji polega to na podłączeniu drukarki fiskalnej Posnet przez USB do urządzenia, z którego możemy udostępnić łącze internetowe – komputera, smartfona czy tabletu. W modelu Trio Online da się też jednak zastosować opcjonalny moduł Wi-Fi/Bluetooth. Wówczas zyskamy możliwość bezprzewodowego transmitowania danych do CRK.
Powyżej zaprezentowaliśmy jedynie przykładowe drukarki współpracujące z Centralnym Repozytorium Kas. Urządzeń online tego typu jest na rynku zdecydowanie więcej. Idziemy jednak o zakład, że zdecydowana większość potwierdzi tezę postawioną we wstępie. Mianowicie, że drukarki fiskalne online to po prostu nowoczesne technologie sprzedaży, które zapewniają nie tylko rzetelne, ale także wygodne prowadzenie ewidencji.
deryl
10 stycznia, 2020 @ 6:23 pm
każda z nich prezentuje się zacnie, jedna bardziej z powodów konstrukcyjnych, inna ze względu na funkcjonalność czy parametry użytkowe itd. ale gdybym miał sam wybierać, optymalnie dla siebie, chyba raczej zdecydowałbym się na model od Posnet