Kasy online i kwestia ulgi za zakup urządzenia fiskalnego

Wraz z przyjęciem przez Sejm i Senat projektu nowelizacji do Ustawy o VAT i Ustawy – Prawo o miarach, powoli dobiegają końca prace nad kluczowymi przepisami, dotyczącymi wdrażania systemu fiskalizacji online. Jednocześnie pojawiają się pytania o najważniejsze dla podatników aspekty, związane z nowymi technologiami sprzedaży. Kiedy będą dostępne kasy fiskalne online? Kto i w jakiej chwili musi zacząć je stosować? Oraz oczywiście – co z refundacją części kwoty za zakup wspomnianych urządzeń rejestrujących?

Dla kogo w pierwszej kolejności kasy online?

Wspomniane regulacje prawne mają wejść w życie 1 maja 2019, zatem można uznać, że zawarte w nich zapisy będą wiążące. Od tego samego dnia powinny już być dostępne w sprzedaży pierwsze kasy fiskalne online. Wiadomo bowiem, że pewna grupa modeli czołowych producentów technologii sprzedaży uzyskała homologacje. Można tu wymienić takie przykłady, jak Farex Pro 300, Elzab K10 Online lub Novitus Sento Online. Dodatkowo, to także termin rozpoczęcia działania Centralnego Repozytorium Kas, z którym w przyszłości mają komunikować się wszystkie urządzenia rejestrujące nowej generacji.

Za tym idą oczywiście dodatkowe obostrzenia. Po pierwsze – kasy z papierową kopią paragonów będzie można kupić i zafiskalizować tylko do końca sierpnia 2019 roku (choć przewiduje się, że w kontekście zachodzących zmian, siłą rzeczy będą one tracić na zainteresowaniu). Po drugie – regulacje dokładnie informują o tym, jakie działalności handlowo-usługowe są zobligowane do najwcześniejszego rozpoczęcia pracy z kasami rejestrującymi online. Od 1 stycznia 2020 roku – przedsiębiorstwa trudniące się sprzedażą paliw, wymianą opon, wulkanizacją i mechaniką pojazdową. Od 1 lipca 2020 roku – branża hotelarska, gastronomiczna (w tym również sezonowa) i sprzedaż węgla. Zaś od 1 stycznia 2021 roku – obowiązek ten obejmuje jeszcze szerszy zestaw grup zawodowych: firmy świadczące usługi prawnicze, medyczne i dentystyczne, budowlane, fitness, kosmetyczne oraz fryzjerskie.

Jak wygląda sprawa refundacji?

Najprościej rzecz ujmując, ustawowa ulga dla przedsiębiorców na dzień dzisiejszy zachowuje znaną dotąd formę, jednak zmienia się sposób jej funkcjonowania. Co to dokładnie oznacza? W dalszym ciągu podatnik, który dokona zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego i poprawnie je zarejestruje, może liczyć na zwrot części wydanej kwoty – maksymalnie 90%, jednak nie więcej, niż 700 zł. Z drugiej strony jednak ta refundacja obowiązuje jedynie w przypadku modeli online. Istnieje również opcja skorzystania z ulgi przy wymianie dotychczasowej technologii (z kopią papierową lub elektroniczną) na urządzenie nowej generacji. Jednak i tu następuje pewien warunek, wynikający z poprzedniego akapitu. Taka możliwość jak na razie dotyczy wyłącznie wymienionych wcześniej branż, zobligowanych do wcześniejszego zaopatrzenia się w kasy rejestrujące online.