Drukarka fiskalna – jak wybrać odpowiedni model?

Dzisiejszy wpis będzie typowo poradnikowy 😉 Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że coraz szersze grono przedsiębiorców decyduje się obecnie na wdrożenie drukarki fiskalnej. Takie urządzenie, podobnie jak kasa rejestrująca, pozwala na prowadzenie ewidencji oraz wydawanie paragonów. Niemniej, drukarki fiskalne działają w zupełnie inny sposób, tzn. zawsze w połączeniu z komputerem i programem sprzedażowym. A to nie jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę.

Interfejsy i protokoły komunikacyjne

Przy wdrożeniu drukarki fiskalnej w systemie sprzedaży największe znaczenie mają parametry, które są związane z współpracą z komputerem oraz oprogramowaniem sprzedażowym. W pierwszym przypadku decydujące są interfejsy komunikacyjne. W ten sposób określane są różnego rodzaju porty oraz moduły, które służą do uzyskania połączenia z komputerem. Bardziej zaawansowane techniczne drukarki zapewniają obsługę kilku standardów wymiany danych i posiadają np. porty USB, RS-232 czy Ethernet. Jeżeli zaś chodzi o moduły komunikacyjne, niektóre urządzenia pozwalają na zastosowanie Bluetooth czy Wi-Fi. Wtedy drukarka będzie mogła współpracować z komputerem w trybie bezprzewodowym.

Czym w takim razie są protokoły komunikacyjne? W największym uproszczeniu można napisać, że decydują one o tym, z jakimi programami sprzedażowymi drukarka fiskalna będzie współpracowała. Podobnie jak przy omówionych wcześniej interfejsach, z im większą różnorodnością mamy do czynienia, tym lepiej. Wtedy bowiem przedsiębiorca może wdrożyć drukarkę rejestrująca, która będzie kompatybilna z wieloma programami komputerowymi dla firm.

Wydruk różnych dokumentów

Mechanizmy termiczne są nieodłącznymi elementami dzisiejszych urządzeń fiskalnych. To właśnie one pozwalają na wystawianie różnych dokumentów, a głównie paragonów dla klientów indywidualnych. W przypadku drukarek rejestrujących mamy często do czynienia z naprawdę zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi. Na rynku znajdziemy np. modele z wbudowanymi obcinaczami, które dodatkowe umożliwiają wybór szerokości papieru. Ponadto, większość drukarek wyróżnia się tym, że oferuje wystawianie nie tylko paragonów, ale także faktur VAT czy innych dokumentów niefiskalnych. Warto też podkreślić, że mechanizmy stosowane w dzisiejszych modelach charakteryzują się dużą wydajnością i wytrzymałością. Co więcej, ich zaletą jest bardzo łatwa wymiana papieru termicznego.

Konstrukcja drukarki fiskalnej

Przez wiele lat drukarki fiskalne kojarzyły się przede wszystkim z większymi urządzeniami rejestrującymi. Dziś natomiast sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Po pierwsze, stacjonarne modele charakteryzują się znacznie mniejszymi gabarytami, przez co bez problemu mieszczą się na stanowiskach pracy. Po drugie, w ofercie dystrybutorów technologii sprzedaży znajdziemy nawet mobilne drukarki fiskalne. Takie modele wyróżniają się naprawdę kompaktowymi i wytrzymałymi konstrukcjami. Przy okazji warto zaznaczyć, że w przypadku stacjonarnych drukarek fiskalnych można niekiedy zdecydować się na konkretny wariant konstrukcyjny, np. z wyświetlaczem wbudowanym lub wolnostojącym. To z kolei zapewnia jeszcze lepsze dostosowanie urządzenia do miejsca pracy w firmie.

 

Jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami o takich technologiach sprzedaży? Na stronie fiskalne.com znajdziecie ciekawe artykuły o drukarkach fiskalnych.