Czy już wiesz, jaki czytnik kodów sprawdzi się w Twojej firmie?
Z pytaniem postawionym w tytule tego wpisu musi się obecnie mierzyć wielu polskich przedsiębiorców. O ile dla jednych firm czytniki kodów kreskowych to opcjonalne rozwiązanie, o tyle drugie potrzebują urządzeń do szybkiego identyfikowania danych. Natomiast na krajowym rynku znajdziemy skanery, które reprezentują różne kategorie. A to z kolei przekłada się zazwyczaj na funkcjonalność i zastosowanie poszczególnych czytników.
Jaki typ skanera będzie odpowiedni?
Współcześnie możemy się spotkać z różnymi podziałami produkowanych skanerów. Wprowadzane kategoryzacje zazwyczaj są związane ze sposobem funkcjonowania różnych czytników. Ponadto, urządzenia te są często przypisywane do różnych grup ze względu na to, jakie kody kreskowe obsługują – 1D lub jedno- oraz dwuwymiarowe (2D). Skupmy się jednak na przywołanym przed chwilą sposobie funkcjonowania. W tym przypadku możemy wyróżnić 2 kategorie urządzeń – przewodowe oraz bezprzewodowe.
Jak sama nazwa wskazuje, pierwsze ze wspomnianych modeli współpracują z innymi elementami systemu, np. komputerem lub kasą fiskalną, za pomocą portów komunikacyjnych. I mogą to być różnorodne złącza, m.in. USB, RS-232 czy PS/2 (wejście klawiaturowe). Natomiast w drugiej grupie znajdują się bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych. Tutaj wymiana danych odbywa się bez użycia kabli, a konkretnie – przy użyciu modułów Bluetooth.
Parametry odczytu kodów kreskowych
Odczytywanie kodów kreskowych to oczywiście podstawowe zadanie dzisiejszych skanerów. Poszczególne modele oferują jednak odmienne rozwiązania technologiczne. Już wcześniej zauważyliśmy, że na rynku znajdziemy zarówno skanery 1D, jak i 1D oraz 2D. Na tym jednak nie koniec „różnorodności”. Pozyskiwanie danych z kodów kreskowych może się bowiem odbywać nie tylko w trybie manualnym (ręcznym), ale także automatycznym (po umieszczeniu w podstawce). Ponadto, niektóre modele zapewniają obydwa sposoby identyfikowania cyfrowych informacji. Tryb pracy czytnika zmienia się wtedy automatycznie, po umieszczeniu urządzenia w podstawce (standardowej lub opcjonalnej). W ofertach dystrybutorów technologii auto id znajdziemy też modele prezentacyjne. Takie urządzenia pracują wyłącznie w trybie automatycznym i niejako są „przyspawane” do stanowiska pracy. Ich atutem jest jednak często szerokie pole odczytu kodów kreskowych.
Konstrukcja urządzenia też ma znaczenie
Omówiliśmy już najważniejsze parametry techniczne i funkcje czytników, na które warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego urządzenie. Niemniej, w wielu branżach i konkretnych firmach kluczowe mogą się okazać cechy fizyczne. I nie chodzi tu jedynie o gabaryty, jakie mają dzisiejsze skanery kodów kreskowych. Zdecydowana większość produkowanych modeli to kompaktowe technologie auto id i raczej nie ma większego problemu ze znalezieniem niewielkiego czytnika, który nie zajmie dużo przestrzeni na stanowisku pracy. Często istotne są również odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szczelność obudowy. Zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, w których urządzenia elektroniczne są bardziej narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych bądź upadki z wysokości. Co więcej, przedsiębiorcy mogą dziś sięgać nawet po skanery pracujące w zabudowie. Wtedy urządzenie jest wmontowywane w ladę kasjerską oraz niekiedy integrowane z wagę elektroniczną.
18 września, 2018 @ 3:21 pm
U mnie to primo: bezprzewodowy. Przede wszystkim z takich będę wybierał 🙂