Czy to już koniec ery urządzeń fiskalnych w Polsce?

Tytuł brzmi dramatycznie, niemniej wynika on właśnie z takich, a nie innych zapowiedzi. iPOS, czyli nieduży start-up z sektora FinTech postanowił nie tylko wejść na rynek branży fiskalnej, ale też mocno na nim namieszać. Pomimo czasu premier kolejnych, innowacyjnych urządzeń rejestrujących, wieszczy totalną rewolucję w technologiach sprzedaży. Czy rzeczywiście jest o czym mówić i czym się zachwycać? Sprawdźmy.

Tak przynajmniej twierdzi wiceprezes grupy iPOS. W starciu z propozycjami dotychczasowych leaderów fiskalnej areny, czyli takich producentów, jak Novitus, Elzab czy Posnet, nowe urządzenie ma być niespotykanym dotąd, kompleksowym rozwiązaniem, stworzonym z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Co to dokładnie oznacza?

Kasoterminal iPOS duet – nowy wymiar szybkości i wygody?

Urządzenie ma być połączeniem drukarki fiskalnej i terminala płatniczego – połączeniem, które, według zapewnień, zmieni podejście do prowadzenia działalności handlowej i obsługi klientów. Wybór kasoterminalu oznacza też uzyskanie nowoczesnego i elastycznego systemu do zarządzania sprzedażą. Jak wiadomo, każda drukarka rejestrująca do prawidłowego funkcjonowania wymaga współpracy z komputerem – tę rolę przejmie jednak terminal, odpowiedzialny za funkcjonowanie potrzebnych aplikacji. Krótko mówiąc – urządzenie pozwoli na poprawne rejestrowanie transakcji i jednocześnie przyjmowanie płatności kartą. Co więcej, umożliwi aktualizację i rozwój, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami podatnika.

Połączone siły, czyli zaufana technologia i nowoczesne oprogramowanie

Za projekt i stworzenie innowacyjnej technologii odpowiada dość znany producent urządzeń fiskalnych, firma Innova. Tymczasem specjalne, nowoczesne oprogramowanie jest dziełem grupy iPOS. System ma zagwarantować bezawaryjność i sprawne wywoływanie funkcji urządzenia przy użyciu intuicyjnego w obsłudze interfejsu. Ponadto, kasoterminal ma uprościć wyszukiwanie towarów bądź usług, współpracę z urządzeniami peryferyjnymi (np. czytnikiem kodów kreskowych), a także modyfikację paragonu na każdym etapie transakcji, dzielenie płatności na różne formy oraz przyjmowanie zwrotów. Zgodnie z zapowiedziami, pojawi się również opcja automatycznego odczytu ważonych towarów. Całość została przygotowana przez specjalistów w oparciu o sugestie samych użytkowników, czyli po prostu sprzedawców.

Kasoterminal iPOS duet ma być owocem połączenia wysiłków profesjonalistów, który zatrzęsie dotychczas funkcjonującymi technologiami sprzedaży. Czy tak będzie? To się dopiero okaże. Niemniej, zapowiedź należy traktować raczej poważnie – innowacyjne urządzenie otrzymało homologację Głównego Urzędu Miar, co oznacza, że spełnia wymogi określone przez Ministerstwo Finansów. Nie pozostaje więc nic innego, jak wypatrywać kolejnych wieści na temat tej fiskalnej rewolucji.