Co warto wiedzieć o mobilnych urządzeniach fiskalnych?

Pojęcie „handel mobilny” może być związane z różnymi działalnościami gospodarczymi. W tym zagadnieniu mieści się zarówno sprzedaż obwoźna oraz bazarowa, jak i świadczenie usług z dojazdem do klienta (np. kosmetycznych). Niezależnie od reprezentowanej branży, praca mobilna z pewnością wymaga zastosowania urządzeń fiskalnych o odpowiednich predyspozycjach. A dotyczy to nie tylko konstrukcji kasy lub drukarki, ale także parametrów technicznych i dostępnych funkcji.

Gabaryty oraz waga urządzenia

Jak sama nazwa wskazuje, praca mobilna wiąże się często z koniecznością przewożenia różnych urządzeń elektronicznych. A chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że transportowanie dużych i ciężkich obiektów nie jest ani proste, ani przyjemne. Dlatego właśnie w działalności tego typu doskonale sprawdzają się kompaktowe kasy i drukarki fiskalne, które dodatkowo charakteryzują się małą wagą. Ich transportowanie nie sprawia po prostu żadnych problemów. Co więcej, jeżeli np. mamy do czynienia z firmą, która prowadzi sprzedaż na niewielkim stoisku na bazarze, przenośne urządzenie dużo łatwiej ustawić na stanowisku obsługi klientów.

Sposób przechowywania kopii paragonów

Tej funkcjonalności warto poświęcić odrębny akapit. Ma ona bowiem bardzo duży wpływ na sposób przestrzegania obowiązków fiskalnych. O czym mowa? Oczywiście o konieczności przechowywania kopii wszystkich wystawionych paragonów. W dzisiejszych czasach dane tego typu można archiwizować albo w formie papierowej (na zadrukowanych rolkach), albo elektronicznej (na karcie pamięci). Obydwie technologie występuje w mobilnych urządzeniach rejestrujących. Natomiast wybór sposobu przechowywania kopii paragonów jest zawsze związany z wyborem konkretnego modelu. Warto również podkreślić, że urządzenia z kartą pamięci zapewniają wygodniejsze przestrzeganie obowiązków. Co więcej, przy ich użyciu można lepiej zabezpieczyć archiwizowane dane. Niemniej, są one nieco droższe od kas i drukarek z kopią papierową.

Parametry kas i drukarek przenośnych

Nie jest prawdą, że przenośne urządzenia fiskalne nie posiadają wysokich parametrów użytkowych. Innymi słowy, możliwości danej kasy lub drukarki nie zawsze zależą od jej gabarytów. Współcześnie da się bez problemu znaleźć i zamówić mały model, który np. pozwoli na obsługę bardzo dużej bazy towarowej, szybkie wystawianie paragonów oraz zdefiniowanie wielu przycisków funkcyjnych. Z drugiej strony, w wielu przedsiębiorstwach sprawdzą się urządzenia rejestrujące z podstawowymi rozwiązaniami technologicznymi. I to jest właśnie fajne w branży fiskalnej – każdy przedsiębiorca może tu znaleźć coś dla siebie 😉