Ulga na zakup kasy fiskalnej
Po urządzenia fiskalne musi dziś sięgać wielu przedsiębiorców. Coraz mniejsze grono podatników może bowiem korzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Natomiast ceny takich urządzeń są naprawdę zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Bez względu na to, warto mieć na uwadze, że przy zakupie pierwszej kasy (lub pierwszych kas) przedsiębiorcy przysługuje ulga. Została ona zdefiniowana przez ustawę o podatku VAT oraz odpowiednie Rozporządzenie Ministra Finansów. Do skorzystania z refundacji upoważni jednak zgodne z przepisami zainstalowanie urządzenia. W jaki sposób można obniżyć koszty?
Zasady ogólne
Przepisy jasno mówią, że z ulgi na zakup urządzenia fiskalnego skorzystać może każdy przedsiębiorca, zarówno „watowcy”, jak i zwolnieni z podatku VAT lub wykonujący jedynie czynności zwolnione. Refundacja może wynieść nawet 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 złotych (za każdą z nabytych kas fiskalnych).
Co należy zrobić przed instalacją kasy?
Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jeśli chcemy otrzymać ulgę, jest dostarczenie do Urzędu Skarbowego zawiadomienia o liczbie i miejscach instalacji urządzeń fiskalnych. Zgłoszenie takie trzeba złożyć najpóźniej jeden dzień przed planowaną datą rozpoczęcia ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej. Zawiadomienie można dostarczyć osobiście lub listownie.
Fiskalizacja urządzenia
Bardzo ważne jest to, aby wprowadzić urządzenie w tryb fiskalny w terminie, który został podany w zawiadomieniu przedinstalacyjnym dostarczonym do Urzędu Skarbowego. Procedurę tę może przeprowadzić jedynie serwisant z ważnymi uprawnieniami. Fiskalizacja kasy jest jednorazowa i nieodwracalna. O jej wykonaniu również trzeba poinformować Urząd Skarbowy – w czasie 7 dni od daty wprowadzenia urządzenia w tryb fiskalny.
Po rejestracji
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, z refundacji części kosztów może skorzystać każdy przedsiębiorca. Podatnikom VAT przysługuje dokonanie odliczenia w deklaracji podatkowej od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęła się ewidencja sprzedaży z użyciem kasy (ewentualnie za okresy późniejsze). Natomiast przedsiębiorcy zwolnieni z VAT lub świadczący tylko usługi zwolnione, mogą się starać o zwrot części wydatku na swoje konto w banku. W tym celu muszą złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego, który dokona przelewu w terminie do 25 dni.
Marek
28 sierpnia, 2015 @ 2:26 pm
Czy teraz nic się nie zmieniło w przepisach odnośnie tej ulgi?
Adam
10 września, 2015 @ 10:32 pm
Fajnie, że coś takiego zrobili, ale moim zdaniem nadal jest zbyt drogo za kasy
irenKa
24 października, 2015 @ 12:59 pm
od czego zależy, jak wysoki zwrot uzyskamy? kiedy otrzymuje się maksymalną kwotę 700 zł, a kiedy mniej? ktoś wie?