Procedura instalacyjna i nie tylko, czyli jak bez problemów uzyskać kasę fiskalną
Przedsiębiorcy, których spotyka konieczność zaopatrzenia się w urządzenie rejestrujące, często muszą się zmierzyć z kilkoma nowymi dylematami, dotyczącymi technologii sprzedaży. Co więcej, aspekty te najczęściej się zazębiają. Dlatego powiemy kilka słów o sytuacji zakupu pierwszej kasy fiskalnej, a także procedur umożliwiających wdrożenie jej we własnej firmie.
Kasa czy drukarka – a więc zanim przystąpimy do instalacji
Procedura instalacyjna to proces kluczowy, umożliwiający stosowanie urządzenia fiskalnego do ewidencjonowania obrotu. Niemniej, zanim do niego przystąpimy, musimy przecież wiedzieć, z jakiej technologii sprzedaży będziemy korzystać. Mamy bowiem do wyboru 2 rodzaje: kasę i drukarkę fiskalną. Czym różnią się te urządzenia?
Pierwsze z wymienionych jest samowystarczalne, podczas gdy drugie potrzebuje do właściwego funkcjonowania jeszcze komputera (bądź terminala komputerowego) oraz odpowiedniego oprogramowania. Jednocześnie też, drukarka fiskalna oferuje znacznie wyższe, niektóre parametry, niż kasa (dotyczy to np. wielkości bazy towarowej czy prędkości wydruku). Poza tym, oba rodzaje technologii oferują dzisiaj modele przeznaczone do większych punktów handlowych, z szerszą ofertą (np. kasy systemowe, drukarki obsługujące nawet do 1 000 000 PLU), jak te stworzone dla działalności mobilnych, do pracy w terenie.
Musimy więc ustalić najpierw podstawową kwestię: który rodzaj urządzenia będzie lepiej odpowiadał na potrzeby naszej działalności. Następnie, kierować się już konkretnymi parametrami użytkowymi, wytrzymałością kasy lub drukarki, jej gabarytami, prostotą obsługi czy możliwościami w zakresie wydruku bądź komunikacji z elementami peryferyjnymi (jak waga elektroniczna, skaner kodów kreskowych, terminal płatniczy itp.). Oczywiście, wszystkie te wybory powinny być podyktowane naszymi preferencjami użytkowymi oraz wymaganiami stawianymi przez prowadzony biznes. Obecnie, spełnia je wiele urządzeń, zwłaszcza w Warszawie oraz jej okolicach, np. kasy fiskalne w Legionowie, w Piasecznie czy też Mińsku Mazowieckim.
Na czym polega instalacja urządzenia fiskalnego?
Kiedy posiadamy już odpowiednie urządzenie fiskalne, możemy powiedzieć, że za nami połowa drogi. Teraz jednak przychodzi czas na procedurę instalacyjną, która w ogóle umożliwi korzystanie z kasy lub drukarki do prawidłowego ewidencjonowania obrotu. Na czym polega ten proces?
W pierwszej kolejności powinniśmy o tym zamiarze pisemnie poinformować Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Dokument ten musi dotrzeć najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem ewidencji obrotu. Ponadto, powinien zawierać takie informacje, jak imię i nazwisko podatnika (lub ewentualnie nazwę), jego NIP, liczbę wdrażanych urządzeń i adresy miejsc, w których to nastąpi, oraz termin samej instalacji.
Co dalej? Pora na fiskalizację, czyli moment, w którycm kasa lub drukarka przestaje funkcjonować w trybie szkoleniowym, a zaczyna pracę fiskalną. Od tej chwili urządzenie zapisuje wszystko, co na nim robimy, a my możemy prowadzić zgodną z prawem sprzedaż, oczywiście wystawiając przy tym paragony dla klientów. Fiskalizacja jest działaniem jednorazowym i nieodwracalnym! Co więcej, może ją przeprowadzić jedynie serwisant posiadający właściwe uprawnienia.
Gdy to już nastąpi, musimy pisemnie poinformować o fiskalizacji Urząd Skarbowy. Dokument ten może dotrzeć najpóźniej 7 dni od jej wykonania. W odpowiedzi uzyskamy numer ewidencyjny, który trzeba trwale, w widocznym miejscu, umieścić na obudowie danej kasy lub drukarki. Po zrealizowaniu tego zadania procedura dobiega końca.
Początkujący przedsiębiorcy nierzadko obawiają się kwestii dotyczących pierwszego kontaktu z technologiami sprzedaży bądź przepisami, które je obejmują. Niemniej, jeśli zadamy sobie odpowiednie pytania, zasięgniemy wiedzy i wykonamy wszystko zgodnie z procedurami – nie musimy się obawiać ani wyborów, ani kroków podejmowanych w tym względzie.
16 września, 2017 @ 1:59 pm
Wydaje mi się, że kwestia kasa/drukarka przede wszystkim sprowadza się do PLU, bo tak, to oba rodzaje rzeczywiście są w stanie zaoferować podobne/równie fajne rozwiązania.